تبلیغات
دیــــبا - مطالب اردیبهشت 1394

کاربر عزیز،
به وبسایت دیــــبا خوش آمدید

دندان‌ پوسیده را عصب کشی نکنید


اگر پوسیدگی دندان به قدری زیاد شود که به عصب دندان برسد، آن زمان مرحله عصب کشی است.
اکبر فاضل دندان پزشک در گفتگو با به گزارش سایت تفریحی دیـــبا از سایت باشگاه خبرنگاران :  گفت: دندانی که به مرحله پوسیدگی می‌رسد تا زمانی که به عصب نرسیده به صورت معمول آن را پر می‌کنیم و احتیاج به درمان عصب نداریم ولی اگر پوسیدگی آنقدر پیشرفت کند که به اتاق عصب یعنی وسط مغز دندان برسد و پوسیدگی و از بین رفتن دندان زیاد باشد به مرحله‌ی عصب کشی می‌رسیم. 

وی افزود: این وضعیت دو حالت دارد یا این رسیدن به اتاق عصب خیلی جزیی است و یک منفذ کوچک، و قابل اغماض است و با روش هیدروکلسیم روی منفذها را می‌بندیم و همانند دندان‌های معمولی آن را پر می‌کنیم هیدروکلسیم اتاق عصب را از منطقه پوسیدگی ایزوله می‌کند. 

وی بیان کرد: اتاق عصب عاج ثانویه را ترشح می کند، در نتیجه دندان زنده می‌ماند و احتیاج به درمان عصب ندارد. برای زنده نگه داشتن و معالجه کردن دندان به صورت عصب می‌توانیم به این روش درمان کنیم ولی اگر پوسیدگی خیلی زیاد باشد و حجم زیادی را درگیر کرده و میکروب‌ها وارد اتاق عصب شده باشند آن زمان باید عصب معالجه شود. 

فاضل در ادامه اظهار داشت: معالجه عصب دندان ممکن است به صورت هپاتکتومی باشد و حفظ قسمت اتاق دندان را خالی کنیم و مدخل کانال ها را با مواد هیدروکسین ببندیم. عفونت ممکن است وارد کانال‌ها شده باشد آن زمان باید معالجه عصب کامل انجام شود. 

یکی دیگر از مضرات بی‌خوابی


پزشکان معتقدند بی‌خوابی علاوه بر تضعیف قلب، زمینه را برای بروز سکته مغزی فراهم می‌کند.

به گزارش سایت تفریحی دیـــبا از سایت باشگاه خبرنگاران : به نقل از ایسنا در این بررسی که به منظور یافتن ارتباط بین سلامت قلب و عروق با کیفیت و سلامت خواب انجام گرفت، مشخص شد افرادی که مشکل بی‌خوابی دارند، بیشتر با خطر سکته مغزی مواجه‌اند.

پزشکان در بررسی‌های پیشین خود عنوان کرده بودند که نداشتن خواب کافی می‌تواند به بروز مشکلات متعددی همچون بالا رفتن سطح استرس، علائم بیماری آلزایمر و حتی طیف گسترده‌ای از بیماری‌های دردناک از قبیل فیبرومیالژیا منجر شود.

اکنون نیز پزشکان تایوانی در بررسی‌های جدید خود دریافته‌اند که بی‌خوابی با افزایش خطر سکته مغزی ارتباط دارد. این پزشکان به منظور تایید وجود این رابطه به مطالعه سوابق پزشکی بیش از 21 هزار فرد مبتلا به بی‌خوابی در یک دوره چهار ساله پرداختند و سپس نتایج به دست آمده را با سوابق پزشکی بیش از 60 هزار نفر دیگر که دچار عارضه بی‌خوابی نبودند، مقایسه کردند.

پزشکان تایوانی در پایان این مطالعه مشاهده کردند بیماران مبتلا به بی‌خوابی 54 درصد بیش از افراد دیگر در معرض سکته مغزی هستند. همچنین افرادی که در فاصله 18 تا 35 سالگی به این نوع از اختلال خواب مبتلا شده‌اند، هشت برابر بیشتر احتمال دارد به دلیل سکته مغزی در بیمارستان بستری شوند.

به گزارش نیچر ورلد نیوز، اگرچه در این مطالعه رابطه علت معمولی تعیین نشده اما در مطالعات پیشین آمده است که استرس مختل‌کننده خواب می‌تواند موجب التهاب، افزایش فشارخون و حتی نارسایی در سطح گلوکز شود.

انتهای پیام/

برچسب ها

مضرات خواب مغز