کاربر عزیز،
به وبسایت دیــــبا خوش آمدید

مردم چگونه نارضایتی خودشان را از خودروهای داخلی اعلام کنند/ رشد کیفی خودرو در سال‌های اخیر چقدر بوده است؟


به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اگرچه خودرو در قالب کالاها و محصولات سرمایه ای قابل تعریف نیست،اما در طول سالیان اخیر،تمایل خانوارهای ایرانی به خرید و تهیه خودروی شخصی آن‌چنان افزایش یافته که از آن به عنوان یکی از نیازهای اساسی یاد می شود.

کم نیستند خانوارهایی که تهیه خودرو را به عنوان اولویتی جدی مد نظر قرار می دهند و حتی خرید منزل مسکونی را به عنوان اولویتی ثانویه بعد از خودرو در دستور کار قرار می‌دهند.

اگرچه تهیه و خرید خودرو به مراتب با سهولت هر چه بیشتری (در مقایسه با منزل مسکونی) انجام می‌پذیرد اما به هر ترتیب این نافی توجه و تمرکز بسیاری از خانوارهای ایرانی به خودرو و تلاش برای تهیه آن نیست.

به تَبَعِ این نیاز، انتظار جامعه از خودروسازانِ ایرانی معطوف به این امر می شود که هر ساله، خودروهای داخلی با کیفیت و امکانات هر چه بیشتری ارائه و عرضه شوند، امری که متأسفانه، آن‌چنان که شایسته و مقتضی است محقق نشده و بسیاری از متقاضیان خرید خودرو و یا مالکان محصولات و تولیدات مذکور از وضعیت موجود شِکوه و گلایه دارند.

منصور حقیقی، یکی از فعالان عرصه فروش خودرو در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، ضمن اظهار تأسف از اُفتِ کیفی برخی از خودروهای پرتیراژ در مقایسه با نمونه هایِ تولید شده در یک دهه گذشته، عنوان کرد: با نیم نگاهی به خودروهای خارجی، به این واقعیت پی می بریم که خودروسازان، هر ساله تلاش می‌کنند با ارتقای سطح کیفی خودرو و افزایش امکانات موجود در آن، رضایتمندی هر چه بیشتر جامعه مصرف کننده را جلب نمایند.

وی افزود: نحوه طراحی و شکل ظاهری خودروها، کیفیت قطعات، آپشن های تعریف و لحاظ شده در خودرو از مواردی است که سال به سال با ارتقای هر چه بیشتری همراه می‌شود اما متأسفانه خودروسازان داخلی، متناسب با این روند رو به رشد گام بر نمی دارند.

این فعال حوزه خرید و فروش خودرو گفت: اگرچه در طول سالیان اخیر برخی تغییرات در خودروهای تولید داخل اعمال شده اما در مقایسه با تغییراتی که در دیگر کشورها لحاظ می‌شود به هیچ عنوان امیدوار کننده نیست.

حقیقی عنوان کرد: استمرار وضعیت موجود، زیبنده و شایسته کشور ایران نیست و در شرایطی که بسیاری از دانشمندان ایرانی در اقصی نقاط جهان افتخار آفرینی می‌کنند و نخبگان داخلی در عرصه‌ها و حوزه‌های بین المللی می درخشند، حرکت لاک پشت وارانه در تولید خودرو از حیث رشد کمی و کیفی، رضایت بخش به نظر نمی رسد.

این فعال در عرصه خرید و فروش خودرو گفت: کم نیستند خودروهایی که بعد از گذشت سالیان متمادی از تولید آنها، همچنان به همان سبک و سیاق به بازار عرضه می شوند و تغییرات جزئیِ داخل خودرو و یا طراحی چراغ ها به عنوان مدل جدید به بازار مصرف معرفی می شوند.

وی افزود: بعضاً عنوان می شود که خودروسازان ناچار هستند به فراخور قدرت خرید مردم، اتومبیل مناسب و مقتضی را تولید کنند که به اعتقاد بنده، طرح چنین توجیهی به هیچ عنوان قانع کننده نیست.

حقیقی گفت: حصول ِتحول جدی در عرصه خودروسازی کشور از نیازهای ضروری و اجتناب ناپذیر است و در صورت تلاش و همت مضاعف و احساس مسئولیت هر چه بیشتر، میتوان خودروهایی شایسته و متناسب با قدرت خرید مردم به بازار عرضه کرد و این ادعا با برررسی بازار خودروی کشورهای دیگر قابل اثبات است، مگر اینکه ایران را تافته ای جدا بافته از تمامی کشورهای جهان فرض کنیم که این استدلال منطقی و عُقَلایی نخواهد بود

افزایش تولید خودروها،باعث تعدیل قیمت ها خواهد شد

حسین خانجانی، یکی از فعالان حوزه تولید قطعات خودرو در غرب استان تهران در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، با اشاره به لزوم تلاش هر چه بیشتر برای ارائه و عرضه خودروهای با کیفیت به جامعه مصرف کننده، عنوان کرد: یکی از دلایلی که در خصوص قیمت بالای خودروهای داخلی از سوی خودروسازان اعلام می شود به نرخ و هزینه تمام شده تولید محصول مذکور باز می گردد.

وی افزود:در چنین شرایطی، افزایش تیراژ خودرو می تواند هزینه‌های تولید را کاهش دهد و قطعاً بازخورد آن در تعدیل قیمت و ارزش ریالی خودروهای تولید داخل ملموس و برجسته خواهد بود.

خانجانی عنوان کرد: باید برنامه ریزی‌ها به نحوی پیش رود که تولید خودروهایی که در بازار داخلی با اقبال عمومی همراه است،حداقل به سه میلیون دستگاه در سال افزایش یابد و قطعاً در چنین شرایطی، شاهد تعدیل هر چه بیشتر قیمت ها در این عرصه خواهیم بود.

این فعال در حوزه قطعه سازی خودرو گفت: البته انصاف حکم می‌کند در قضاوت‌ها در خصوص قیمت گذاری خودروها به عوامل و مؤلفه های اثرگذار در این خصوص، توجه هر چه بیشتری لحاظ شود.

وی افزود: افزایش هزینه بیمه شخص ثالث، بالارفتن قیمت مواد خام و اولیه، بیشتر شدن حق دستمزد کارگران و... از مجموعه عواملی است که هزینه تمام شده خودرو را بالا خواهد برد و به تبع در چنین شرایطی خودروسازان ناچار هستند برا ی تأمین هزینه ها،قیمتِ خودرو را بالا ببرند که البته این امر نیز بر اساس یک سیر و روند خاص تعریف شده پیش می رود و اساساً افزایش قیمت خودرو، منوط به تصویب و تأیید برخی از مراجع و دستگاه های ذی‌ربط است که با لحاظ شدن جمیع شرایط این امر، انجام می پذیرد.

عرضه خودروهای چینی،فضای رقابتی را داغ تر خواهد کرد

سعید ناظری، محقق و پژوهشگر اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، با اشاره به نقش سازنده فضای رقابتی در ارتقای کیفی محصولات و کالاهای تولیدی، عنوا ن کرد: این قاعده در خصوص تمامی تولیدات و محصولات مصداق دارد که به تبع، حوزه خودروسازی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

وی افزود: در شرایطی که شاهد فضای رقابتیِ داغ و مأثر برای تولید محصول و کالایی خاص نباشیم، انگیزه لازم برای ارتقای کیفی یا کاهش قیمت ها با هدف جلب نظر مشتریان، تضعیف می شود و بالعکس گرم‌تر شدن حوزه رقابت، باعث ایجاد انگیزش هر چه بیشتر در بهبود کمی و کیفی محصولات خواهد شد.

محقق و پژوهشگر اقتصادی عنوان کرد: یکی از مزایا و محاسن ورود خودروهای چینی به بازار ایران (علی‌رغم برخی از اشکالات و نارسایی های فنی) به داغ تر شدن فضای رقابت معطوف می شود.

وی افزود: شکیل بودن خودروهای چینی، لحاظ کردن امکانات رفاهی نسبتاً قابل توجه و قیمت مناسب خودروهای مذکور (در مقایسه با تولیدات خودروسازان صاحب نامِ کره ای و ژاپنی و ...) از مؤلفه هایی است که تمایل جامعه مصرف کننده را به خرید چنین محصولاتی سوق خواهد داد.

ناظری عنوان کرد: اساساً یکی از توجیهات واردات کالاها و محصولات به رقابتی‌تر کردن بازار معطوف می شود که این راهکار در حال حاضر تا حدود بسیاری موفق بوده و در صورت ادامه این رویه، قطعاً شاهد اِعمال تجدید نظری اساسی در کیفیتِ تولیدِ خودروهای داخلی خواهیم بود.

محقق و پژوهشگر اقتصادی گفت: قطعاً استعداد و توانمندی متخصصان داخلی از قابلیت کافی برای حصول توفیقات سازنده در بخش خودروسازی برخوردار است، مشروط بر اینکه در این عرصه با مشارکت خودروسازان صاحب نام جهان نیز بهره گیریم.

وی افزود: خدمات پس از فروش ضعیف، وجود نقایص ریز و درشت در خودروهای صفر کیلومتر، هزینه تمام شده بالا از معضلات و چالش هایی است که می طلبد با تجدید نظری اساسی همراه شود و حصول این امر در سالی که به اقتصاد مقاومتی، تولید واشتغال مزین شده، ضروری تر از هر زمان دیگری به نظر می رسد.

ناظری در خاتمه یادآور شد: صنعت خودروسازی از ظرفیت‌های بسیار برجسته اشتغالزا و درآمدزا به شمار می رود که با برنامه‌ریزی اصولی می توان به سطح و ضریبی از موفقیت رسید که نه تنها رضایتمندی مصرف کنندگان داخلی را تأمین کرد، بلکه در تسخیر بازار مصرف کشورهای خاورمیانه نیز به موفقیت های چشمگیرتری نائل شد که قطعاً ثمره آن در توسعه و شکوفایی هر چه بیشتر اقتصاد ایران قابل لمس و محسوس خواهد بود.انتهای پیام/

نظرات مطلب

 1. sling tv
  سه شنبه 24 دی 1398 05:05 ق.ظ

  Woah! I'm really loving the template/theme of this website.
  It's simple, yet effective. A lot of times it's tough to
  get that "perfect balance" between usability and appearance.
  I must say that you've done a superb job with this.
  In addition, the blog loads extremely fast for me on Internet
  explorer. Exceptional Blog!

 2. match.com free trial
  سه شنبه 10 دی 1398 05:15 ق.ظ

  Great post. I was checking constantly this blog and I'm impressed!
  Extremely useful info specifically the last part :) I care for such info much.
  I was seeking this particular info for a long time. Thank you and good
  luck.

 3. coconut oil
  چهارشنبه 27 آذر 1398 12:56 ق.ظ

  After I initially commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now
  on each time a comment is added I recieve four emails with the exact same comment.
  Perhaps there is an easy method you can remove me from that
  service? Thanks!

 4. ps4 games
  یکشنبه 24 آذر 1398 06:54 ق.ظ

  Excellent blog here! Also your site loads up fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 5. ps4 games
  جمعه 22 آذر 1398 12:24 ب.ظ

  I every time spent my half an hour to read this weblog's content all the time
  along with a mug of coffee.

 6. quest bars cheap
  یکشنبه 17 آذر 1398 05:44 ق.ظ

  My brother suggested I might like this web site.
  He was entirely right. This submit truly made my day.
  You cann't consider simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 7. ps4 games
  جمعه 15 آذر 1398 12:40 ب.ظ

  Hi there to all, how is all, I think every one is getting more from this
  website, and your views are pleasant designed for new visitors.

 8. ps4 games
  پنجشنبه 14 آذر 1398 09:01 ق.ظ

  Hey! This is kind of off topic but I need some
  help from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog?
  I'm not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I'm thinking about setting up my own but I'm not
  sure where to begin. Do you have any tips or suggestions?
  Appreciate it

 9. quest bars cheap coupon twitter
  سه شنبه 12 آذر 1398 08:10 ب.ظ

  You made some decent points there. I looked on the web for more
  information about the issue and found most individuals will go along with your views
  on this web site.

 10. quest bars cheap
  یکشنبه 10 آذر 1398 04:20 ب.ظ

  I don't even know how I ended up here, but I thought this
  post was great. I don't know who you are but certainly you are going
  to a famous blogger if you aren't already ;) Cheers!

 11. ps4 games
  شنبه 9 آذر 1398 12:13 ب.ظ

  Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and all. However just imagine if you added
  some great graphics or video clips to give your posts more, "pop"!
  Your content is excellent but with images and videos,
  this website could certainly be one of the greatest in its niche.
  Good blog!

 12. http://tinyurl.com
  شنبه 2 آذر 1398 03:46 ب.ظ

  bookmarked!!, I really like your blog!

 13. tinyurl.com
  چهارشنبه 29 آبان 1398 08:07 ب.ظ

  I like the valuable information you provide in your articles.
  I'll bookmark your blog and check again here regularly.
  I'm quite certain I'll learn plenty of new stuff right here!
  Good luck for the next!

 14. http://tinyurl.com/quest-bars-cheap-39003
  سه شنبه 28 آبان 1398 11:47 ق.ظ

  Excellent beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your web site, how can i subscribe
  for a blog site? The account helped me a acceptable deal.
  I were tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright transparent concept

 15. plenty of fish dating site
  دوشنبه 20 آبان 1398 08:07 ق.ظ

  Awesome! Its truly amazing piece of writing,
  I have got much clear idea regarding from
  this post.

 16. coconut oil health benefits
  شنبه 18 آبان 1398 02:50 ب.ظ

  This page truly has all of the info I needed concerning this subject and didn't know who to ask.

 17. health benefits of coconut oil
  سه شنبه 14 آبان 1398 09:17 ق.ظ

  Great post. I am facing a few of these issues as well..

 18. minecraft games
  سه شنبه 26 شهریور 1398 02:11 ق.ظ

  I do not even know how I ended up here, but I
  thought this post was good. I do not know who you are but certainly you're
  going to a famous blogger if you are not already ;) Cheers!

 19. minecraft games
  چهارشنبه 13 شهریور 1398 06:39 ب.ظ

  For newest news you have to visit the web and on internet I found
  this site as a finest web site for latest updates.

 20. minecraft games
  چهارشنبه 13 شهریور 1398 01:51 ق.ظ

  It's truly a nice and helpful piece of information. I am satisfied that you simply shared this useful
  info with us. Please stay us up to date like this.

  Thanks for sharing.

 21. quest bars cheap
  شنبه 2 شهریور 1398 08:42 ق.ظ

  You really make it seem really easy with your presentation however I in finding
  this topic to be really one thing that I feel I'd by
  no means understand. It kind of feels too complicated
  and extremely vast for me. I'm looking ahead for your next post,
  I will try to get the hold of it!

 22. quest bars cheap
  شنبه 2 شهریور 1398 03:07 ق.ظ

  I want to to thank you for this good read!! I absolutely enjoyed
  every little bit of it. I have got you saved as a favorite to check out new things you
  post…

 23. pof https://natalielise.tumblr.com
  جمعه 11 مرداد 1398 10:21 ق.ظ

  Hey There. I discovered your blog the use of msn. This is an extremely smartly written article.
  I will make sure to bookmark it and come back to read extra of your helpful info.
  Thank you for the post. I will definitely comeback.
  natalielise plenty of fish

 24. pof
  چهارشنبه 9 مرداد 1398 08:39 ب.ظ

  Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year
  old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed
  the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is completely off
  topic but I had to tell someone!

 25. natalielise
  جمعه 4 مرداد 1398 04:58 ق.ظ

  Wow, superb blog structure! How lengthy have you been blogging
  for? you made running a blog glance easy. The overall glance of
  your web site is magnificent, let alone the content!

  natalielise pof

 26. how to get help in windows 10
  سه شنبه 25 تیر 1398 04:07 ب.ظ

  When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox
  and now each time a comment is added I get four emails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service?
  Appreciate it!

 27. plenty of fish dating site
  دوشنبه 24 تیر 1398 11:11 ق.ظ

  Link exchange is nothing else but it is just placing the other person's webpage link
  on your page at appropriate place and other
  person will also do similar for you.

 28. quest bars
  پنجشنبه 20 تیر 1398 04:39 ق.ظ

  I'm excited to find this great site. I wanted to thank you for your time just for this wonderful read!!
  I definitely appreciated every bit of it and I have you saved as
  a favorite to check out new stuff in your website.

 29. std test at home
  یکشنبه 4 تیر 1396 08:18 ب.ظ

  بسیار قلب از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب در آغاز آیا نه نشستن
  بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.

  جایی در سراسر جملات شما در واقع قادر به
  من مؤمن اما تنها برای while. من این مشکل خود را با فراز در مفروضات و شما ممکن است را خوب به کمک پر کسانی
  که شکاف. در این رویداد شما که می توانید انجام من را بدون شک بود
  در گم.

ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic